FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

VERTICILIJSKA IN FUZARIJSKA UVELOST PARADIŽNIKA - VERTICILLIUM DAHLIAE,  V. ALBO-ATRUM   IN  FUSARIUM OXYSPORUM  F.SP. LYCOPERSICI

Bolezenska znamenja in biologija

Verticilijska uvelost paradižnika je pogosta bolezen tako v rastlinjakih kot na prostem. Povzročiteljici bolezni spadata med talne glive in prodirata neposredno v korenine skozi koreninsko skorjo oziroma v ksilem, ki porjavi. Bolezen uvrščamo med traheomikoze. Praviloma se najznačilnejši simptomi pojavijo po oblikovanju prvih plodov. Spodnji listi začno rumeneti, na njih se oblikujejo rjavkaste nekrotične pege, venejo in ščasoma odmrejo. Venenje se po rastlini širi od spodaj navzgor. Gliva lahko povzroča samo lokalno venenje rastlin, največkrat pa splošno uvelost. Okužene rastline oblikujejo nove korenine, da bi tako omilile poškodbe od glive. Listi okuženih rastlin v toplih obdobjih venijo, zvečer ali po obilnem zalivanju pa dobijo normalen izgled. V okuženih rastlinah V. dahlie oblikuje mikrosklerocije, medtem ko jih V. albo-atrum ne, prezimuje pa v obliki trajnega micelija. Obe prezimitveni obliki gliv dospeta iz okuženih rastlin v tla in sta vir okužb v naslednji rastni dobi. V. dahlie se prenaša tudi s semenom, kar je pomemben vir okužb predvsem pri pridelavi v rastlinjakih. Vertcilijsko venenje jajčevca in paprike povzroča gliva V. dahlie. Jajčevec je občutljivejši od paprike.

 

Fuzarijska uvelost paradižnika je pomembna bolezen predvsem pri gojenju paradižnika v rastlinjakih. Za svoj razvoj potrebuje precej toplote (optimum 26-28 ° C). Če je okuženo seme, propadejo rastlinice še pred ali po vzniku. Gliva s svojim micelijem zamaši ksilem in izloča toksine. Zaradi tega pride do lokalne uvelosti, rumenenja in odpadanja spodnjih listov in naposled do uvelosti cele rastline. Če prerežemo steblo vidimo temnorjavo obarvanje prevodnih tkiv. Navzven se okužba kaže v rebratosti stebela. F. oxysporum je talna gliva in se v njih ohranja v obliki klamidospor vrsto let, ne da bi izgubila patogenost. Glivi godijo bolj suha in kisla tla, pomanjkanje dušika in fosforja ter presežek kalija.

Varstvo

Potrebno je razkuževanje tal kot pri drugih talnih glivah. V kolobar vključujemo pšenico, koruzo, peso, kapusnice. Sadimo relativno odporne sorte (hibride) paradižnika. Le-ti so označeni z oznako VF.

Besedilo: BTF-Agronomija

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin